חתני נובל ושרי חינוך דורשים מרה"מ : חינוך חינם מגיל 3

חתני נובל ושרי חינוך דורשים מרה"מ: חינוך חינם מגיל 3

הפנייה, אותה יזמו מנהיגי מחאת האוהלים, באה על רקע החשש שהמלצות דו"ח טרכטנברג בנוגע לחינוך לא יעלו להצבעה בכנסת

יהונתן ליס  – עיתון הארץ – 18.12.2011

שמונה שרי חינוך לשעבר שיגרו אתמול מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדרישה שיפעל ליישם לאלתר את חוק חינוך חובה חינם במלואו, החל מגיל 3. השרים לשעבר – אהרון ידלין, יצחק נבון, שולמית אלוני, אמנון רובינשטיין, יצחק לוי, מאיר שטרית, יוסי שריד ויולי תמיר – חברו בכתיבת המכתב לארבעה חתני פרס נובל, לשלושה חתני פרס ישראל בתחום החינוך ולאנשי חינוך בולטים.

מנהיגי מחאת האוהלים, בהם סתיו שפיר, דפני ליף ואיציק שמולי, יזמו את המהלך על רקע חששם שפרק החינוך של מסקנות טרכטנברג לא ייושם, בדומה לפרקים אחרים בדו"ח שעסקו בדיור, בתחבורה הציבורית ובמס לעשירים.

דו"ח טרכטנברג סימן את העלייה שחלה בעשור האחרון בנטל הכלכלי הרובץ על הורים לילדים, כאחד העניינים המרכזיים לטיפול מיידי. חברי הוועדה המליצו ליישם באופן מלא כבר מינואר הקרוב את חוק חינוך חובה לגילאי 3-4, שתוקן כבר ב-1984 אך מעולם לא יושם.

בנוסף, המליצה הוועדה על פרישה ארצית של מסגרות לימודיות לשעות אחר הצהריים לגילאי 3-9, ועל הפחתה בתשלומי ההורים ובעלות ספרי הלימוד לבתי הספר.

מלבד שרי החינוך, חתמו על המסמך גם ארבעה מבין חתני פרס נובל הישראלים: הפרופסורים דן שכטמן, אהרן צ'חנובר, אברהם הרשקו ודניאל כהנמן, וחתני פרס ישראל לחינוך: הפרופסורים חיים אדלר, גבריאל סלומון ורינה שפירא.

במכתב ששוגר לראש הממשלה נתניהו נכתב כי "לראשונה זה שנים, השיבה המחאה החברתית את החינוך לסדר היום הציבורי ופתחה צוהר חסר תקדים לשינוי במדיניות ארוכת השנים של ממשלות ישראל. ‘הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי', בראשות פרופ' מנואל טרכטנברג, קבעה בהמלצותיה כי על מנת לקדם שוויון חברתי ולהפחית את נטל תשלומי ההורים, יש ליישם את חוק חינוך חינם לבני 3-4 במלואו, החל מינואר הקרוב, בכלל הגנים הציבוריים בישראל".

במסמך נכתב גם כי "חודשיים חלפו מאז פורסם הדו"ח בקול תרועה רמה, ועל אף שהודיע ראש הממשלה כי יאמץ את המלצותיו במלואן, אישרה הממשלה רק את מקצתן. אך חמור מכך, עד כה לא קיבלה הממשלה כל החלטה באשר להמלצה ליישם את אחת ההמלצות החיוניות ביותר המופיעות בדו"ח – מימון חוק חינוך חינם לגיל הרך, שחשיבותו לצמצום פערים בחינוך רבה ביותר".

בהודעה שפרסם השר לשעבר, הרב יצחק לוי, הוא אומר: "אני יכול למנות חוקים רבים שמוקפאים לשנים רבות בחקיקה מהירה ולא ראויה, בהחלטות ממשלה או סתם ברשלנות עבריינית של משרד ממשלתי כזה או אחר. אך מעל כולם צריך לציין את העוול החברתי והחינוכי העצום הנגרם מהקפאת חוק חינוך חינם. שוררת הסכמה מוחלטת בקרב אנשי חינוך באשר לנזק הרב שנגרם לילדים בגיל כל כך קריטי לחינוכם, בעודם מטופלים במסגרות פרטיות לא מפוקחות, שאינן עומדות בשום תקן סביר. יתר על כן, מחירי המעונות מרקיעי שחקים. לעתים מעון לילד בן 3 יקר יותר משנת לימודים אקדמית".

אחת ממנהיגות המחאה החברתית, סתיו שפיר, אמרה אתמול כי "ב-27 השנים שחלפו מאז נחקק חוק חינוך חינם הורע מצב החינוך בישראל, הוכבד נטל התשלומים על ההורים והעמיקו הפערים החברתיים בין הפריפריה למרכז. היום, כדי להבטיח לילדים מסגרת חינוכית ראויה, הורים נאלצים לשלם אלפי שקלים מדי חודש, מה שפוגע מיידית בסיכויי החיים של כל מי שלא מגיע מבית בעל אמצעים. דווקא בגיל הרך – פרק הזמן החשוב ביותר להתפתחות הילד – תלויים יותר ויותר ילדים בעומק הארנק של ההורים שלהם".

שפיר הוסיפה כי "המצב הקיים מונע מנשים רבות לפתח קריירה עצמאית ומעמיס נטל כספי בלתי נסבל על גבן של משפחות צעירות מכל שכבות האוכלוסייה. מדובר בהמלצה של ועדה שראש הממשלה מינה בעצמו. גם אם המלצותיה רחוקות מלהיות מספקות, נראה כי בחודשיים שעברו מאז הגישה אותן עסוק נתניהו עסוק בלפורר ולהשכיח אותן אחת-אחת, בעיקר את החיוביות שבהן. מה עוד אמור לקרות כדי שהממשלה תבין שאי אפשר להמשיך להפקיר את ציבור ההורים ואת דור העתיד?". 

הפוסט הזה פורסם בתאריך עדכונים. קישור קבוע.