אורלב: ילדי הצהרונים מופקרים ללא פיקוח

יו"ר הוועדה לזכויות הילד: "ילדי הצהרונים מופקרים ללא פיקוח ומהוריהם נמנע הסבסוד הממשלתי. התמ"ת מפקח רק על מי שמבקש פיקוח".

אורנית עצר- תכל"ס – אתר הכלכלה לציבור הדתי מבית ערוץ 7

 

 "הרוב הגדול של משפחות שילדיהן שוהים בצהרונים אינן מקבלות את הסבסוד לו הן זכאיות, למרות שהממשלה הקצתה לכך 230 מליון ₪. צהרונים אלה גם אינם מפוקחים, זאת משום שהצהרונים אינם טורחים לבקש הכרה ממשרד התמ"ת. כך עלה היום בדיון בוועדה לזכויות הילד בראשות זבולון אורלב.

ממסמך שהכין מרכז המחקר והמידע של הכנסת לבקשת הוועדה ומדיווח משרד התמ"ת ועיריות חיפה ותל אביב בדיון בוועדה היום עולה, כי רק 2600 צהרונים ביקשו הכרה. אין מידע על מספר הצהרונים הפועלים ברחבי הארץ, אבל לפי נתוני הלמ"ס 145,000 משפחות שילמו ב-2010 עבור צהרון.

איטה עטיה, האחראית על הצהרונים במשרד התמ"ת אמרה "אנו מפקחים רק על צהרונים שאנו נותנים להם הכרה. הנוהל לקבלת הכרה לשנה זו פורסם במאי. מי שמבקש הכרה צריך להמציא מסמכים ממע"מ, מסמכים על ההשכלה וההיסטוריה התעסוקתית של המדריך החינוכי, ביטוחים. זה מאמץ של שעה וחצי. אני לא יכולה לתת סמל צהרון עד סוף כל הדורות. חייבים לחדש את בקשת ההכרה כל שנה. אני לא יכולה למלא את הטפסים עבורם".

"כמה כסף מ-230 מיליון ש"ח שהקצתה הממשלה לסבסוד צהרונים נוצל?" ביקש יו"ר הוועדה זבולון אורלב לדעת. עטיה ענתה כי "פחות ממאה מיליון. מנכ"ל התמ"ת החליט להעביר את הכסף העודף לבינוי מעונות יום." יו"ר הוועדה אורלב: "זו העדות הכי טובה לכך שהנוהל אינו פשוט. כל כך הרבה צהרונים לא מבקשים הכרה. זה מעיד שמשהו לקוי מהבסיס".

"כמה מפקחים מפקחים על הצהרונים המוכרים?" שאל אורלב. עטיה השיבה "אני ועד 4 מפקחים על הנייר, שטרם הגיעו. יצאו מכרזים ושנתיים לא נבחרו מפקחים. אני מתריעה".

שפרה ענתבי, מנהלת מחלקת גני ילדים בעיריית חיפה נשאלה על ידי יו"ר הוועדה זבולון אורלב מדוע העירייה אינה מבקשת הכרה לצהרונים שהיא מפעילה. "אנחנו לא באשכול 1-7 שזכאים לסבסוד. יש לנו ועדת הנחות של העירייה וכמעט כל הורה שפונה וזכאי, מקבל הנחה. באזורים המוחשלים העיריה מסבסדת" . יו"ר הוועדה אורלב: "אבל יש אוכלוסיות שמחוץ לאשכול 1-7 ובכל זאת זכאיות להנחה, כמו חד הוריות. את מונעת מהן הנחה של מאות שקלים. אין מספיק פקידים בעירייה? מה מדיניות החלם הזו? למה לא עושים מאמץ ומבקשים הכרה?" ענתבי: "יש לנו המון שאלות על התהליך. זו בירוקרטיה מאד מסורבלת".

שלי חן, רכזת מועדוניות גן בעיריית תל אביב אמרה "אצלנו רק 23 צהרונים של נעמ"ת קיבלו הכרה מתוך 270 צהרונים שפועלים בעיר. ניסינו לבקש הכרה גם למעונות של ויצ"ו ועמותות אחרות. התייאשנו".

הפוסט הזה פורסם בתאריך עדכונים. קישור קבוע.